Reisiblogid Travellerspoint-is

Esimesed 1200 km raudteed

7 °C

large_west.jpg

Kõrvus kumisemas ühed paljudest Õpetaja Mao kustumatutest postulaatidest: kes pole Hiina Müüri näinud, polegi õige inimene ent kes on selle otsas roninud, on tõeline kangelane – oligi aeg pealinnaga hüvasti jätta. Kangelase oreooli ei saa minult enam keegi võtta.
Taksomehi ma natuke kirusin eelmises sissekandes ent viimane kogemus oli meeldiv. Lasin hostellis kohalikus keeles Pekingi Lääne raudteejaama ( pealinnas kokku raudteejaamu 4 ) paberile panna, sõitsin metrooga nii lähedale kui võimalik ning ulatanud taksojuhile paberi viis mind õigesse kohta. Kuratlikult raske oli muidugi ka – sõita 300 m otse, keerata paremale ja siis paar kilti otse ent siiski. Seletas lõpuks ja tegi osalt ka puust selgeks et pean üle jalakäiate silla astuma ning sealt, teiseltpoolt paistvast jaamahoonest, saan sisse.
Kui rääkisin metroo praktiliselt tasuta olemisest, siis ega taksogi ei maksa ulmelisi summasid ent nagu eelnevas loos mainisin – on teatavad barjäärid teinekord. Sisseistumine maksab 10 RMB ehk 17 krooni ent selle eest kuuluvad esimesed 3 km hinda ja edasi on 2 RMB/km. Mul läkski viimane ots see 10 RMB.
Mainisin eelmises loos et riigi raudteevõrk on 52 000 km ent pole mitte. Hoopis 86 000 km peaks praegu olema ning valitsuse pikaajalised investeeringuprogrammid näevad ette selle kasvuks aastaks 2020 kuni 120 000 km. Ei midagi väga lihtsat.
Vaieldamatult on rongiga paigast teise kulgemine kõige populaarsem ( ning mis salata, ka odavaim ) transpordiviis ning kaubavahetusviis nüüd päris kindlalt. Olen kuskilt meelde jätnud fakti et päevas opereeritakse ca. 3000 reisirongi ning 33 000 kaubaveo omaga.
Reisjate arv ületab pikalt miljardi iga aasta ning mõnedel perioodidel, eeskätt muidugi Hiina Uue Aasta puhul, olen lugenud – tehakse 40 päeva jooksul ligi 180 miljonit reisi. Sama palju kui on Lätis elanikke !!!
Aga aitab faktipurust.
Raudteejaama sisenemiseks peab olema pilet, ilma selleta niisama uitama ei lasta kuna piletimüük on väljaspool asuvates kassades. Pilet tuleks varem ära osta, kuna nagu ütlesin – sa pole ainuke soovija kes paigast teise soovib liikuda. Põhimõtteliselt võib kahvanägu ka ise raudteejaamas propuskit hankimas käia ( teoreetiliselt peaks vähemalt üks kassaneiu suutma inglise keeles asjadest aru saada ) ent ma kasutasin hostelli teenust ning nad tõid 15 lisaRMB eest selle mulle kätte.
Pilet näpus, tuleb sisenedes taaskord kotid valgustajast läbi lasta ning siis pääsebki oma ooteruumi otsima. Ma olin muidugi tõenäoliselt kõige õigema aja ka valinud oma reisiks ehk reede õhtu arvestades rahvahulka ent tõenäoliselt ei lõpe reisijad jaamadest kunagi otsa. Vähem kui eile, arvan on neid siiski. Vähemalt teinekord.
Reisiklasse on 4 ehk kõvad istmed ( seljatuge alla lasta ei saa ), pehmed istmed ( pisut saab ), kõva magamisvagun ( aka platskaart – kolm voodit üksteise peal; uksi kupeedel pole ) ja pehmed magamisvagunid ( neli voodit, uks kupeel kinni ja ka muidu kõige nooblimad tingimused ). Hinnavahemik näiteks minu 1200 km reisil oli 150 RMB odavaimas klassis kuni 430 RMB kallimas. Ehk siis 255 – 730 krooni mis ehk ei olegi nii väga odav arvestades kallima kupee maksumust. Kui võtta siis lennupileti samale marsruudile oleks saanud kuskil 1100 krooni eest.
Seega mõtlemisainet on.
Hommikul oli esimene aknast avanev pilt suht tööstuslik ta trööstitu nagu ka allpool olevalt pildilt näha:

large_xian.jpg

Suhteliselt kellapealt olime ka Xian´i raudteejaamas ning vastutulnud hostelli esindaja hoidis mu nimega tahvlit enda käes, peale mida sai majutusasutuses kohapeal positsioonid sisse võetud.
Ei oskagi öelda, kauaks siia jään ent paariks ööks nüüd kindlasti. Mul on vaja nüüd enda plaane ja edaspidist reisimarsruuti pisut paika panna ning selle kõige läbitöötamine pole mitte lihtne hernesuuruse aju jaoks.

Kirjutas Lon Rider 09:27 Sildid China Tagged xi´an

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login