Reisiblogid Travellerspoint-is

Õhusaastest

14 °C

Septembri alguses Soomes olles ning raadiost uudiseid kuulates ei teadnud ma kas naerda või nutta kui ühel päeval räägiti ministeeriumi tasemel arutatavast projektist trassi peal kiirus 120 km/h langetada 80 km/t. Sellega pidavat säästatama suurusjärgus 30 miljonit liitrit kütust aastas. Kui veel lisaks asulavälistel teedel ka kiiruspiirang 100 km/h tuua sellesama 80 km/h, oleks sääst samas suurusjärgus. Seega säästaks kokku 60 miljonit liitrit kütust aastas.
Hiina ütleb seepeale et nemad möödusid eelmine aasta esmakordselt USAst aastase automüügi poolest ning tõusid maailmas esikohale. Müüdud üle 13 miljonist uuest sõidukist oli üle 10 miljoni sõiduautod. Loomulikult, kui vaadata per capita, siis on Hiina veel kaugel maas kasvõi Eesti näitajatest ehk kui Maarjamaal on ca 410 sõidukit 1000 elaniku kohta, siis Hiinas 130 vs USA, kes on liider maailmas umbes 850. Arenguruumi veel on ja mitte vähe ent samasuguses tempos jätkates ei vähene saastehulk mitte.
Hiina kohta olen lugenud et õhusaastet arvestades on maailma 20 halvima õhuga linna hulgas 16 tükki siit maalt. Kohalik linnade esikümme näeb välja selline:

1. Linfen, China 临汾
2. Tianying, China 田营
3. Yangquan, China 阳泉
4. Datong, China 大同
5. Shizuishan, China 石嘴山
6. Lanzhou, China 兰州
7. Zhuzhou, China 株洲
8. Chongqing, China 重庆
9. Shenyang, China 沈阳
10. Zhengzhou, China 郑州

Pekingist Xian´i sõites mõtlesin alguses teha peatuse umbes poole maa peal Taiyuan nimelises linnas sest sealt oleks pääsenud just nimekirja tipus olevasse ja maailma saastatuimaks linnaks loetavasse Linfen´isse kasvõi päevaks uitama ent siis mõtlesin et mida ma sellega tõestan ? Usun et halvimatel päevadel ei jää kasvõi praeguse peatuspaiga Wuhan´i õhunormid mitte väga palju Linfen´i omale alla. Wuhan´i linn on nimelt jõe tõttu ( mille vesi pole mitte maailma puhtaim ) kolmeks jagatud ning kui jõe ühelt kaldalt on raskusi teisele poole nägemisega, arvestades vahemaaks hinnanguliselt 500 m, siis peab siin midagi olema. Ja tegu polnud mitte riisiviina manustamisele järgnenud hommikuga.
Ega Peking isegi osadel päevadel palju parem polnud ehkki enamus mäletab linna sinitaevast kaks aastat tagasi toimunud olümpiamängude ajal. Ent sellel sinitaeval oli oma hind kui ca 90% autodest seisma pandi.
Linfen´i kohta armastatakse internetiavarustes levitada sellist pilti:

linfen.jpg

Usun siiski et siin on toimetajal olnud Photoshopi-nimeline programm kasutada, sest nii hull see pilt nüüd ka olla ei saa.
Teine pilt on selline ning seda ma juba usun ehkki samasuguse pildi saaks tõenäoliselt suurema enamuse tööstuslinnade puhul mõnel konkreetsel päeval purki võtta.

Linfen2.jpg

Loomulikult pole autod ainukesed kes saastavad ning tõenäoliselt annab tööstus valdava osa ent protsentuaalselt ei oska ma välja tuua.
Fakt on aga see et sellised populistlikud Põhjamaade ideed nagu ülaltoodud Soome näide oli - üldist olukorda palju paremaks ei tee kui maakera teises otsas suhteliselt rivitult lastakse. Pisut ehk aitab ent mitte oluliselt.
Ja kõigele lisaks - Suure Paugu poole oleme ju nagunii teel.

Kirjutas Lon Rider 20:35 Sildid China Tagged wuhan

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login