Reisiblogid Travellerspoint-is

Iraanist veel

11 °C

large_iran.jpg

Mul pole oma listi rahvaste külalislahkuse kohta ent suhteliselt raske oleks iraanlaste rosinasilmadesse vaadata ning neile aru anda, miks nad top-3st välja jäetud on.
Aga kelle ma sealt siis välja jätan ? Hispaanlased ? Venelased ? Ukrainlased ? Bulgaarlased ? ( Väikese mööndusega ikkagi ka ) eestlased ?
Soe vastuvõtt mis mulle möödunud nädala jooksul osaks sai - ületas mingil hetkel küll igasuguse mõistlikuse piiri. Tulin juba bussis sellele mõttele ent olen veelgi seda meelt et Iraan´i riigijuhtidel tuleks sellise bussireisi kohta kus alguses on kõik teineteisele võõrad ent kahe päevaga kasvatakse õdedeks-vendadeks läbi ühislaulmise/-tantsimise ning oma söögi jagamise; tuleks sellise reisi kohta klipp teha ja oma riiki sellega maailmale tutvustada, mitte lasta lääne meedial taaskord mingit saasta kokku kirjutada.
Arvesse tuleb veel võtta sedagi et kogu see trall toimus ilma mingi ( riigis keelu all oleva ) alkohooli mõjuta sest esimesed õlled korgiti lahti alles siis kui pool päeva Türgi teid mõõtnud olime ning ühe väikelinna Efes Pilsen´i pruulikojas peatuse tegime.
Aga ei.
Mingil hetkel tundus et riik teeb ise kõik selleks et need viimasedki mohikaanlastest turistid eemale peletada. Sest palju neid minusuguseid hulle ikka on, kes sellise riigi piiridest sissepoole minna soovivad ja mis seal salata - pahatihti ka julgevad. Vastus on et väga vähesed.
Seda enam tuleks positiivset ajupesu laiemale üldsusele pakkuda.
Aga taaskord ei.
Loomulikult on riigil palju muidki ülesandeid ent kas tõesti on siis paari elementaarset asja niivõrd raske teha. Nagu kirjutasin, otsisin esimesel päeval viis tundi linnakaarti taga ning lõpuks selle leides olen isegi praegu veel seda meelt et kätte sattus linna ainukene inglisekeelne variant. Ühelgi järgnevatest päevadest teisi nimelt silma ei hakanud. Kaart on hädavajalik sest olgugi et enamus nimesid on pärsia keeles - tuleb valitsuse tunnustuseks vähemalt niipalju kiitust avaldada et tänavanimed ja metroojaamad on kakskeelselt kirja pandud. Ja see uskuge - on suur asi.
Teiseks, nagu olen eelnevalt maininud, pärineb inimene ju otseselt hamstrist ning ühes sellega on kaasa saanud kogumismaania mis meis igasühes avaldub erinevat moodi.
Mina näiteks kogun külmikumagneteid ning üritan neid igast maast kaasa osta ent Teheran´i oli ka see võimatu. Kolm päeva käisin ringi ning otsisin soovituste järgi sellistest kauplustest ja piirkondadest kus neid oleks pidanud leiduma ent taaskord ei. Mingeid magnetist porgandeid ja kaalikaid oleks olnud ent riigi enda sümboolikaga ei. Kas tõesti on neid niivõrd raske siis mingi kogus valmistada ?
Nagu kirjutasin, oli mul esimestel päevadel paar intsidenti mil ilma mingi põhjuseta sain vaenuliku suhtumise osaliseks ning olen veel ka seda meelt et teenimatult. Suhteliselt raske on end kaitsta kui mõnda asutusse sisenedes saad kaela pärsiakeelse sõimuvalangu kust ainukesed aimatavalt tuttavlikud sõnad on amerika, amerika. Pisut raske on oma kahvatut ihu ja üleüldist eksistentsi seletada kui süüdistustest aru ei saa.
Näitab see eelkõige seda et sõimav inimene on harimatu ning et ta vimm sinise passiga suurrahva vastu on juba pikemat aega sees elanud otsides väljapääsu ja nüüd siis leiti ohver. Vaevalt ka tavaline ameerikamaalane ( kui neid vaid maale päästetekse ) oma käitumisega sellist viha ära teeniks ent vähemalt saaksid nad selle eest et järjest ja järjest lolle riigijuhte taasvalivad.

Iraanlased ise on aga tõesti suure ja lahke südamega varustatud ning tundus muidugi ülekohtune sellel riigile vaid nädal pühendada ja seegi vaid pealinna müüride vahel mööda saata. Arvestades, kuivõrd palju mäletamist mööda maailma pindalalt 17ndal riigil pakkuda on, oli see kuritegu ent näitab taaskord vaid ühte asja - Tuleb Minna Tagasi.

large_iran1.jpg

Põhimõttelise ateistina olen mõistagi ka seda meelt et olgu usk kuivõrd tahes määrava tähtsusega riigi ühiskonnas sees, elame siiski 21. sajandis ning mõned asjad võiksid siiski ka lõpuks ometi muutuda.
Nähes kuivõrd õnnelikult, jõudnud bussiga Türgi riigipiirist üle iraagi naised oma kammitsad pearätikute näol vabastasid, kaunid juuksed lehvima lõid ning lõpuks ometi naeratuse näole võlusid - võiks öelda et ühiskond on nihkes.

Kirjutas Lon Rider 08:51 Sildid Iran Tagged teheran

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login