Reisiblogid Travellerspoint-is

Hiina kokkuvõte: inimesed

19 °C

large_tants3.jpg

Hiinas on niisiis suurusjärgus 1 300 000 000 inimest ja seda on päris palju - räägitagu mida tahes.
Iseenesest, novembri alguses käivitati kümnepäevane rahvaloendus ent tulemusi pole ikka veel tulnud või siis olen oma kiire reisikava tõttu selle mööda lasknud.
Loomulikult on sellise rahvahulga puhul väga raske ühiseid iseloomujooni välja tuua ent mõned üldised ehk siiski.

Seega positiivsed või pigem positiivsed oleks:

- seltskondlikkus

Olgem ausad, ega nii suure rahvahulga keskel eladas palju midagi üle ei jäägi. Sellist üksiku hundi ulgumist, nagu mul on õnnestunud Põhjamaade laiuskraadidel vegeteerides teha - sellisest võib seal maal ainult unistada. Kui, siis kuskil tundras ... ehk.
Mitu põlvkonda elab sama katuse all ning lisaks sellele suheldakse väga palju ka oma naabritega. Linnades on see muidugi ka palju lihtsam, kuna majade ette on ehitatud spordiplatsid, kus näiteks hommikuvõimlemise ajal on hea teistega paar sõna vahetada.
Seltskondlikkus väljendub ka ühistantsudes mida õhtuti suuremates parkides korraldatakse nagu ülaltoodud pildiltki näha. Muusika tuleb kas lindilt või on mõni väike kodukootud orkester tegevuses - tantsitakse niikaua kuni jõudu jätkub. Naiste seas on eriti populaarsed rühmatantsud ( spetsiifilist nime ei oska välja tuua ) kus rätikute-lehvidega lehvitades keerutatakse teinekord tunde järjest.

- uudishimu

Pigem on siin tegu hiinlaste üldisema viisakusvormiga ent kui mul õnnestus suhelda mõne inglise keelt valdava kohalikuga - polnud küsimustelaviinil lõppu. Päritolu, töö, perekonnaseisu, pere suuruse, sissetuleku, töö, hobide, reisimuljete jne. jne. kohta sai päris palju vastuseid anda. Enda jaoks tundusid sellised vestlused teinekord ehk pisut naljakadki ent tema jaoks oli tõenäoliselt huvitav teada, millega kahvanägu enda eksistensi siin päikese all õigustab.

- töökus loomulikult

Hiinlaste töökus ei ole müüt ja töötavad nad PALJU.
Ainuüksi fakt et ametlikku puhkust on aastas vaid kaks nädalat, näitab kui palju rohkem töö nad sellise rahvahulga puhul suudavad ära teha kui eurooplased oma 28 puhkepäevaga. Ok, neil on näiteks Hiina uue aasta puhul veel üks lisanädal aasta alguses ning ka sügiseste pidustuste ajal teine ent need päevad tuleb nädalavahetuste tööga kompenseerida. On palju ameteid kus puhkepäevi on ainult üks nädalas ning kõnekaimaks näiteks et rahategemine ei oota on fakt et eraklientidele on pangad seitse päeva nädalas avatud, korporatiivosakonnad puhkavad pühapäeviti.

- häbelikkus

Nagu paljudele teistelegi aasia rahvastele, on ka hiinlastele suurimaks alanduseks nn. oma näo kaotamine. Teisisõnu kardetakse kaotada oma au ning väärikust, seda siis kas kokkuleppeid murdes või lubadusi mitte täites. Mees ei ole mees kui oma sõna ei pea.
Nad kardavad kas siis iseend või kedagi teist häbiväärsesse olukorda panna ning sellega neile piinlikkust tekitada.

- sõbralikkus ja heasüdamlikkus

Seda sain ma eriti rongisõitudel kogeda mil ülevoolava sõbralikkuse osaliseks sain. Jagati oma sööki, tunti huvi kust kahvanägu pärit on, kuhu minemas on jne. Ainsaks barjääriks sai siingi keel, sest muidu oleks juttu jätkunud kauemakski. Teisest küljest, igal inimesel on oma lugu või paar - 1,3 miljardil inimesel on ... Mul poleks lihtsalt puhtfüüsiliselt aega ja jõudu jätkunud et kõik need jutud ära kuulata.
Tänavalgi tuldi ligi kui valge mehe pea nagu tuuleveski ringi käis ning õiget suunda leida ei osanud. Tehti kasvõi käte-jalgadega selgeks millisesse suunda ma minema peaksin.
Fotosid, eelkõige koos lastega - kogunes nende mobladesse hulgim peale seda kui nad olid suuremast häbelikkusest üle saanud ning tulnud küsima, kas kahvanägu soovib nendega poseerida.

Need kannaksin ma siis aktiva poole peale.
Kuna raamatupidamises peavad arvud klappima, ei saa ka passiva pool tühjaks jääda:

- sülitamine

Njaa.
Ütleme nii et olin kuulnud jutte ent ise kogeda on midagi muud. Teisest küljest, Singapur mille elanikkonnast moodustavad hiina päritoluga kodanikud 75% on suutnud oma karmide seadustega korra majja lüüa - seega mingi päikesekiir ju peaks paistmas olema ... ent ei.
Sülge väänatakse igal võimalikul juhul ning tekib küsimus kuskohast neil seda niipalju üldse tuleb.
Kõige markantsemaks näiteks oli Pekingis kui india päritolu Anandiga käisime pealinna kõrgeima hoone katusebaaris ning tagasitulles jalutas vestibüülist kohviga välja tõenäoliselt sealses hotellis peatuv nii 25-27 aastane väga stiilne ja hoolitsetud naisinimene. Nagu välisuksest välja sai, tõmbas hinge ning väänas sellise klimbi sinnasamasse ukse ette et me Anandiga vaatasime teineteisele naeratades otsa. No ei ole võimalik !

- luristamine

Kuidas sa muidu suppi sööd ?

- röhitsemine

Terviseid sigalast !

- peeretamine

Pole probleemi avalikus kohas kõvahäälselt kõhutuult lasta.

- trügimine

See on tõenäoliselt paratamattus sest muidu oled lihtsalt kadund mees sellise rahvahulga puhul.

large_mahong3.jpg

- hasartsus

Hiinlane on hasartne ning seetõttu on ka kasiinod mandril keelatud - Macau on koht kuhu mänguraha tee leiab.
Heast partiist kaartidest, mahjong´ist või hiina malest ei öelda kunagi ära ning pargid on mängijaid täis. Sel ajal kui naised tantsu lasevad, on mehed kobaras laua ümber nagu ka pildilt näha.

Sellisena paistsid hiinlased mulle.
Kui kellelgi on midagi lisada - kommenteerimisvõimalus on olemas.

Kirjutas Lon Rider 02:15 Sildid China Tagged tsaina

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login