Reisiblogid Travellerspoint-is

Hiina kokkuvõte: autud

18 °C

large_autu.jpg

Nagu eelnevalt kord juba kirjutasin, läks Hiina eelmisel aastal automüügi koguarvu poolest USAst mööda ning ma ei näe küll mingit varianti, miks lähiajal jõusuhted samaks ei võiks jääda.
Hiinas reisides olin sagedane sellise lehe kui Tsaina Teili ostja mille netilehekülg on siin . Maksis olematud 1,5 RMB ehk 2.50 EEK ent lugeda oli palju ning tundus et kirjutati suhteliselt adekvaatselt. Palju oli juttu majandusest ning päris palju ka autondusega seonduvast. Metroos oli hea lugeda.
Autondusest kirjutati peamiselt kahe vaatenurga alt ehk suurtest läbimüüginumbritest ning eelmise otsesest tagajärjest ehk suurlinnade ülemõistuse suurtest ummikutest. Pole saladus et seal kus (autu)äri õitseb - leidub palju neid kes soovivad pirukast osa saada. Ka Hiina pole erand ning seetõttu võis järjest lugeda uudiseid kuidas suurkorporatsioonid panustavad oma tootmise alustamiseks või laiendamiseks suuri summasid ( VW näiteks järgmise viie aasta jooksul üle 10 miljardi EUR ).
Seda et läbimüük tõesti suur on, räägivad enda eest numbrid. Kogu maa läbimüük oli eelmisel aastal üle 13 miljoni ühiku ( vs. USA pisut üle 10 ) ning tempo pole ka sel aastal laugenud. Ainuüksi Pekingis endas lisandub iga päev liiklusesse üle 3000 autu ning detsembrikuu läbimüügiks ennustatakse üle 100 000 . Kõrvutades elanikearve Pekingi ja Tallinna vahel, peaks eestimaa pealinnas igakuine läbimüük olema suurusjärgus 1800 masinat ehk 60 päevas. Ei oska öelda, kas see ka nii on.
Tõsi, tuleb muidugi vaadata milliselt positsioonilt Hiina praegu tulistab ehk autosid per capita on tunduvalt vähem kui seda Eestis ning sellestki kirjutasin ma mõni aeg tagasi.
Aasta viimaste kuude hullude läbimüügi numbrite taga on mõistagi ka see, eile eesti meediaruumi jõudnud uudis ent peab sügavalt naiivne olema arvamaks et ka sellest piirangust mööda minna ei saa. Seoses aasta viimaste päevadega on kohalikud ARKd ummistunud sest kõik soovivad veel selle aasta numbri sees auto ära registreerida. Paar nädalat tagasi lugesin artiklit kus üks beibeinimene ütles umbes nii et ää,ää, põhimõtteliselt tahaksin endale punast värvi VW Polot ent nüüd olen nõus teised üle maksma et ükskõik mis värvi mudeli enne aastavahetust registreeritud saaks.
4,7 miljonit autot öeldakse praegu veerevat pealinna tänavatel ning samasuure müügitempo jätkudes oleks viie aasta pärast autosid juba üle 7 miljoni. Linnatänavate maksimum-maksimum läbilaskevõime on 6,5 miljonit ja siis minnakse juba tõeliselt piiri peal.
3000 lisanduvat autot päevas ( võib julgelt oletada et autumüüjate töös pole nn. müümisel kohta - kirjuta ainult pabereid ) tagavad siis selle et ummikud ei jää mitte väiksemaks ning linn üritab igal võimakul moel seda muidugi lahendada. Kõige levinenum taktika on muidugi numbrimärgi viimase numbri järgi liiklemine nädala sees ehk esmaspäeval ei tohi näiteks sõita viimase numbri 1 ja 6 omanikud jne. Olümpia ajal oli minu mäletamist mööda paaritud-paarilised päevad ning pooled autud seisid et taevas vähegi sinisena tunduks - nüüd nii karm asi pole.
Eks sellestki piirangust, nagu ka paljudest muudest saab mööda hiilida ehk kuna töö tahab tegemist ning sõitmised sõitmist, ostetakse perre teine, kolmas või isegi neljas autu mille registrinumbri lõpp on erinev. Mitu autut peab peres nagunii olema et oma jõukust näidata ent antud juhul on suurustamisel ka oma praktiline külg olemas.
24,2 km/h öeldakse olevat pealinna hommikuste ummikute aegne keskmine kiirus mis ehk polegi nii suur. See on koguni 4 % madalam kui aasta tagasi ning ennustuste kohaselt, sama arengutempo jätkudes ollakse viie aasta pärast situatsioonis mil hommikune kiirus on vaid 15 km/h . Palju õnne, Peking !
Riigi keskmiseks prognoositavaks elueaks on 70 aastat ent pealinnas pidi see olema 50 kuna 20 aastat möödub ummikutes.
Lugesin lugu ühest 28-aastasest raamatupidajast Liu´st kes elas linna põhjaosas paiknevas elurajoonis ning käis number 5 metrooga tööle, sõites Guamao peatuseni. See sai ta hullumise äärele kuna hommikuste metroode peale lihtsalt ei mahtunud ning oli sunnitud neid järjest mööda laskma. Kui lõpuks end peale litsus, oli elamus muidugi garanteeritud. Kaks aastat kannatas, siis saatis kõik pikalt ning ostis endale autu. Nüüd käib autuga iga päev tööle ning 52 km edasi-tagasi töösõidu peale läheb viis tundi. Teisisõnu vahetas metroo kolmetunnise ummiku maapealse viietunnise vastu ent " nüüd mul on vähemalt ruumi enda ümber " nagu ta nentis.

large_byd.jpg

BYD F3

Pildil eelmise aasta müüduim mudel, Shenzhen´is asuva autotootja BYD ( Warren Buffet omab seal päris suurt osalust - tegu pole maailma rumalaima mehega nagu näha ) suurusjärgus 10 000 USD maksva F3 mudeliga. Paljud taksod on justnimelt seda marki.

Kirjutas Lon Rider 23:04 Sildid China Tagged tsaina

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login