Reisiblogid Travellerspoint-is

S - 21

27 °C

Erinevad kivihunnikud ( loe: kirikud, templid, pagoodad, erinevad varemed ) pole minus juba pikemat aega suuremat erektsiooni esile kutsunud. Võib-olla olen neid liiga palju oma lühikese elu jooksul näinud, võib-olla hoopis liiga vähe et olla adekvaatne ent kaunitest ja vähemkaunitest ehitistest ning nende jäänustest enam huvi pakub mulle hoopis konkreetse maa lähiajalugu.
Olen nõus et ajaloo kohta peab ka üldist nn. Suurt Pilti teadma ent isiklikult läheb mulle rohkem korda, mis ning miks viimase aastasaja jooksul juhtunud on kui et nutaksin taga aegu 3000 aastat e.Kr.
Ma kusjuures olen praegu isegi kahevahel kas minna Angkor Wat´i vaatama või ei ent ju ma vist ikka lähen. Saab linnukese kirja ja ühe järjekordse maailmaime vaadatud ehkki olen juba ette veendunud mille järjekordsega ( loe: turistilõks ) seal tegu on.
Kui Hiina puhul olin ( ning mõistagi olen veelgi ) suures vaimustuses eelkõige neid ees ootavast säravast tulevikust kus valge mees vaatab kurvalt pealt kuidas kollane rass maailma valitsema hakkab, siis Vietnam´i ja nüüdse Kambodza puhul pakub huvi nende kurb ja verine lähiajalugu.

Tuol Sleng´i Genotsiidimuuseum ( tuntud ka S-21 ehk Security 21 all ) asub Phnom Penh´i äärelinnas ning seal tegutses enne 1975. aastat ehk punakhmeeride võimuletulekut keskkool. Pealinna kapituleerudes kohandati see aga kibekähku vanglaks ümber kust tuhandete kaupa " ohtlikke elemente " läbi käima hakkas kes peale mõningast piinamist juba ka ükskõik mis " süü " olid võimelised osaks võtma.
20 000 öeldakse vangise arvuks kes sealt pisut üle kolme aasta jooksul läbi käisid ning väidetavalt vaid seitse viimast jäid ellu. Keskmiselt viibiti vanglaseinte vahel 2-4 kuud mis oli piisav selleks et oma " süüd " isamaa reetmises omaks võtta ja mahalaskmisele minna.
Viiest majast koosnev hoonetekompleks oli kohandatud 1500 - 1700 vangile ning vangivalvuriteks paljudel juhtudel totaalse punapropagandaliku ajupesu läbinud alaealised kes kuulu järgi eriliste sadistlike kalduvustega silma paistsid. Räägitakse ka 10-aastastest vangivalvuritest ent vähemalt piltide järgi ütleksin nende vanuseks 14-15+ mis mõistagi ei muuda õuduse ulatust vähemalgi määral.
Endiste ühiskongide seintel on palju fotosid endistest vangidest sest sarnaselt natsidele meeldis ka punakhmeeridele vange pildistada nii enne kui pärast piinamist.
Viha, kurbus, hirm, segadus ent eelkõige ükskõiksus olid emotsioonid mis silmadest välja lugeda õnnestus. Enamusele neist oli surm tõenäoliselt kergenduseks kui nii julmalt võib väljendada.
Ent laskem fotodel kõneleda:

large_vangla31.jpg

Voodi mille külge vang aheldati et talle elektrilööke anda " süü " ülestunnistamiseks

large_vangla11.jpg

large_vangla21.jpg

large_vangla41.jpg

large_vangla51.jpg

large_vangla61.jpg

Vangla seintel oli mitmeid naermist keelavaid märke. Tekib küsimus kui haige peab olema et sellises kohas suunurgad ülespoole läheksid.

Kirjutas Lon Rider 18:19 Sildid Cambodia Tagged phnom penh

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login