Reisiblogid Travellerspoint-is

Killing Fields ehk Surmaväljad

28 °C

Pealinnast 15 km kaugusel, Choeung Ek´i nimelises paigas asuvad tuntuimad ( ehkki üle maa on neid veel hulgim ) ühishauad kust väljakaevamiste käigus on leitud pea 9000 hukatu jäänused ent kõrvalasuva järve põhjas arvatakse olevat veel ca 10 000 säilmed ehk kõik S-21 " patsiendid " toodi siia hukkamisele.
Hauad pidid hukatavad mõistagi ise kaevama ning mis oleks selleks parem pinnas olnud kui kuival aastaajal kokkukuivanud pehme järvepõhi.
Keskuse keskväljakule on püstitatud budistlik stupa mille 15 eri tasandikel olevate klaasriiulite tagant näeb umbes 5000 hukatu pealuid ning muid maiseid jäänuseid, kaasa-arvatud riideid.
Kuna hauad said madalad, võib maa seest praegugi märgata siin-seal välja ülatuvaid inimluid.
Tagaõuel on kaks suurt puud milledest ühel olla asetsenud suured kõlarid et hukatute karjeid ning oigeid ümberkaudsete külaelanike eest summutada ( kuna püssikuule polnud raisata toimus hukkamine ka labidate, kirkade, bambusmalakatega ). Teise puu juurest leiti aga ühishaud üle saja alasti naise ning lapsega ja arvamuse järgi ( vaevalt see kohvipaksu pealt võetud on ) hukati lapsed neid jalust kinni hoides vastu puud surnuks pekstes.
Pol Pot´ist saan ma isegi aru. Kui sa oled peast segi, sa oled peast segi - olgu su ideoloogia milline tahes.
Kuidas on aga võimalik mõnel ajupesu läbi teinud käsutäitjal võtta väikelapse jalgadest ning ta vastu puud surnuks peksta - minule kohale ei jõua.
Huvitav kas sellise käsutäitja õhtusöögilauas toimus järgnev vestlus " neil " aastail:

" Kallis söök on valmis, tule sööma. Muide, kuidas su tänane päev läks ? "
" Ei midagi erilist. 15 last peksin mööda puud surnuks, tõmbasin vist õla pisut ära. Norm. päev ühesõnaga. "
" Aa, siis on kõik korras. Soovid sa peale sööki kohvi või teed ? "

large_0s21.jpg

large_2s31.jpg

large_1s41.jpg

large_7s51.jpg

large_2s61.jpg

large_8s11.jpg

Stupa

Pärast ringkäiku on võimalik 20-minutilist filmi vaadata kus kirjeldatakse juhtunut ning sõna saavad eelkõige paljud ümberkaudsed naabrid kes küll aimasid mis toimub ent parata ei saanud midagi.
Filmi lõpus öeldav lause " ... on leitud ka 9 valgenahalise jäänused " kui miski kirjeldab lolli valge inimese mõttemaailma.
Ehk siis kahe ja rohkema miljoni khmeeri genotsiid on paha-paha küll ent 9 kahvanäo hukkamine see vast koledus ongi.
Sama mis Aafrikas juhtunud lennuõnnetuste puhul uudist kajastades : " Täna varahommikul kukkus Somaalia pealinna Moqdishu põhjaosas alla ... Airways´ile kuuluv reisilennuk ... 737 mille kõik pardal olnud 95 reisijat ja 11 meeskonnaliiget hukkusid. Hukkunute hulgas on ka kaks Poola kodanikku "
" See kurat oli küll hirmus õnnetus, kui kaks poolakat hukka sai " mõtleb valge mees ja avab külmkapi ukse et järjekordne õlu lahti korkida.

Kirjutas Lon Rider 19:27 Sildid Cambodia Tagged phnom penh

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login