Reisiblogid Travellerspoint-is

märts 2011

Puerto purgis

28 °C

Varahommikul kella viiest vedasin end taaskord bussijaama et järjekordsed kuus tundi teid künda.
Hea oli et varem kohale läksin sest soovijaid oli niivõrd palju et viimased pidid paratamatult katusele kolima ning suurema osa teest seal mööda saatma.
Katusel sõitmine on iseenesest väga tore väljakutse kui seda vabatahtlikult lühikest aega teha. Kui oled aga sunnitud seda nii vihmas ( mida varahommikul sabistas ) ning lõõskava päikese käes ( alates kella üheksast hommikul ) tegema - hakkaks allakirjutanu huumor mingil ilusal hetkel lõppema.
Kuked olid seekord kastidega katusel, mis mõistagi ei vähendanud nende laulusoove mitte mingiski suunas.
Enne keskpäeva vedasin oma kannikad tagasi Dallas Inn´i ning võtsin üheks ööks toa. Peale minu on vist ainult üks teine klient kogu külalistemajas ja selleks on Dario saapamaalt Rooma´st. Küsisin koheselt et kumba jalkasatsi toetab, millele vastas ( sündinuna 1976. aastal ) et käis koos Totti´ga koos koolis. Now you´re talkin´ my man ütlesin talle - sest Totti on üks mu lemmikmängijaid läbi aegade oma ättitjudi poolest olnud.
Õhtul käisin samas kohas kus teisipäeval moetrende jälgitud sai, uuel üritusel. Nagu ka kõigil muudel pühapäevadel, oli nüüdki mul kavas järjekordne patukahetsushetk ning keskväljakul aset leidnud Jesus loves You ( man ) ei oleks võinud paremini selleks sobida. Peamine ju ongi see et patud mis tehtud - neid enam tegematuks ei saa ent kui pühapäeva õhtul omi möödalaskmisi heldinult kahetseda, saab puhta särgiga uude nädalasse vastu minna.
Puhta südamega ürituselt lahkudes möödusin tänavamüüjast kelle käru küljes rippuv kuulutus äratas huvi.

large_po11.jpg

Alghind $ 2,82 milli

Tahtmata mitte mingilgi määral kompromiteerida oma matemaatika õpetajaid, sain paradiisisaare alghinnaks 2 820 000 USD. Nagu iga hinna puhul, saab ka siin konkreetse tehingu reaalsemaks muutumisel summat mõistagi alla tuua. Küsimusele kaugel rannikust ka paikneb - ütles müüja et ca. pooleteisttunnise paadisõidu jagu.
Müüja ise oli laia ampluaaga ehk samas müün 5 peso ( 12 US cent ) eest pannkooke, samas müün pea kolm miljonit maksvat paradiisisaart.

large_po21.jpg

Müün nii pannkooke kui saari

Ja hakkabki Palawan´i saar purgis olema. Homse hommikuse kella kümnese lennuga leian end peale ühteteist pealinnast kus ööbimiskoht on paari viimase päeva jooksul võtnud suht huvitava pöörde.
Ent sellest siiski homme pikemalt.

large_po3.jpg

Baibai, Puerto Princesa

Kirjutas Lon Rider 22:05 Sildid Philippines Tagged puerto princesa Kommentaarid (0)

"Ни шагу назад!"

27 °C

28. juulil 1942 aastal andis Jossif Džugašvili välja päevakäsu nr. 227 mis on tuntuks teinud teesi " (Ainult edasi, ) mitte sammugi tagasi ".
Kõik desertöörid ning mammapojad, kes eesrindel kartma hakkasid tuli kas koheselt maha lasta või leebemal juhul sõjatribunali alla anda.

Sellest teesist lähtun ka ise, koostades oma reisimarsruute.
Paratamatult juhtub siiski teinekord et pead mingisse kohta uuesti tagasi pöörduma ( nagu praeguse reisi puhul on/saab olema Kuala Lumpur ) ent valdavalt üritan vältida nii risti sõitmisi kui mõtetuid edasi-tagasi otsi. Reisiplaan tuleb koostada selline et liiguksid kogu aeg vaid edasi horisondi poole, kus terendamas õnnelik tulevik.
Aga nagu iga lihtsurelik, saan ka mina saatuse poolt aeg-ajalt nätakaid - millest viimase paar päeva tagasi.
Plaan oli mul mõistagi väga hea ning nägi ette El Nido - Manila kaubalaeva otsa kestvusega 30+ tundi. Oleks loksunud merel, vaadanud päikesetõuse/-loojanguid, vennastunud kohalikega jne.
Piibli järgi on võimalik selline küllalt pikk merereis kus magamisevõimaluste kohta kasutatakse väljendit "hullem kui vanglas" ( mis omakorda mõistagi lisas reisi atraktiivsust allakirjutanu silmis ) ehk toimub see suures ühisruumis puust lavatsite peal, ilma madratsiteta; kus söötmine on reederfirma poolt ning väljumised El Nido´st kesköösel - sooritada kahe erineva operaatoriga. Mõlema numbrid olid ära toodud. Helistasin siis Atienza Shipping Lines´i ning nemad ütlesid et väljumised toimuvad reedel ja esmaspäeval. San Nicolas Shipping´ust öeldi taaskord et väljuvad kolmapäeval ja laupäeva kesköösel vastu pühapäeva.
Viimane oleks nagu rusikas silmaaugus olnud, sest neljapäeval El Nido´sse jõudnuna oleks reedel-laupäeval kaks täispäevast tuuri laksanud ning siis väsimusest roidununa oma ahtri kesköösel laevale vedanud. Saanud vastuse et plaanipärane väljumine toimub ka sel nädalal ei hakanud ma mõistagi üle täpsustama, kas nad ka tavareisijaid kaasa võtavad. Kohapeal olles selgus et erinevalt Piibli andmetest mõistagi ei. Bingo !
Sajatused sajatatud, oli valida kolme variandi vahel:

a.) Atienza esmaspäeva õhtune laev mis oleks kolmapäeva pärastlõunal pealinnas olnud.
Mõttetu, kuna neljapäevaks on tagasilennupilet Kuala Lumpuri ning nii ei jõua Manilas olla kui loetud tunnid.
b. ) Lennata El Nido väikelennuväljalt pealinna.
Hind oli siiski niivõrd kirves, suurusjärgus 6500 peso´t ehk 150 USD et taaskord ei.
c.) tulla saba jälgevahel Puerto Princesa´se tagasi ning lennata siit pealinna.
Nii ka tegin ning ostsin esmaspäevaks, 7ndaks 1300 peso eest pileti ära.

Nüüd siis olengi siin ning üritan justunust mingeid järeldusi teha ja edaspidi väheke hoolsam oma asjatamistes olla.

El Nido kohta veel paar fakti ehk asjad mis enne sinnasõitu endale siiski selgeks tegin.
Esiteks, pangaautomaadid puuduvad ehk kõik vajaminev sularaha tuleb kaasa vedada.
Mingi võimalus seal oli vist MoneyGram´ist raha saada ent nad võtavad soliidse 8-10% vahendustasu ( mis on mõistagi ka õige - loll tulebki tema rahast lahutada ).
Teiseks, igapäevaselt on vool ära kella kuuest hommikul kella kaheni pärastlõunal.
Seletus puudub. Seega ainuke asi, mida seal teha on võimalik - ongi need kella üheksast algavad saartevahelised tuurid. Teine asi on muidugi lakkumine. Igaüks teeb oma valiku.

Lõppu veel paar eilset pilti:

large_nu1.jpg

No ja edasi ? Mõistus otsas ?

large_nu2.jpg

Vasakul - tundmatu meeskodanik, paremal - kübeke prantsuse sensuaalsust

Kirjutas Lon Rider 14:38 Sildid Philippines Tagged el nido Kommentaarid (0)

Tour C

26 °C

Uus päev, uus kogu päeva kestev tuur.
Hommikul, enne kella üheksast väljumist kohtusin ühe kolmeliikmelise rändurite kambaga kellest üks kandis Tartu Rock´i fännisärki. Küsisin ilma pikema sissejuhatuseta et kas Filipiinid on uus India ? Et kõik kes Eestis vähegi end lennukile vedada suudavad, leiavad tee siia. Nendega lähen saan nüüd õhtul uuesti kokku ja pajatab pikemalt.
Üheksast viieni kestnud tööpäev kujunes taaskordselt äärmiselt pingeliseks kuna oli vaja viies erinevas rohkem ja vähem paradiisi meenutavas kohas käia, järjekordselt rohkelt snorgeldada-ujuda, päikesel end kõrvetada lasta ja kosutavat lõunasööki nautida.
Hommikune väljumisilm oli pisut sombune ning viieses grupis kes meid täna oli, olnud rootslastest paar ütles et lubati vihma tänaseks. Tegelikkus oli muidugi pisut teine – kõrvetas nii et küllalt sai.
Ülejäänud kaks grupiliiget olid samad kes ka eile ehk kaks prantslannat. Neist üks, Hong-Kong´i juurtega Claire, oli sensuaalseim pariisitar keda selles elus kohata on õnnestunud. Mitte et neid nüüd sadu oleks olnud ent lihtsalt konstanteerin fakti.
Homme hommikul tuleb aga saba jalgevahele võtta ning Puerto Printsesa´sse bussiga tagasi sõita. Kui turist on nii loll et jätab ühe täpsustava küsimuse küsimata, siis ega palju muid variante pole. Või on ent mõttetult kallid. Sellest aga järgmine kord.
Lõppu mõned pildid möödunud raskest tööpäevast neist viimasena traditsiooniline reidikas.

large_c1.jpg

Hommikune esimene, pisut sombune võte

large_c2.jpg

Tõenäoliselt üks riigi ca. 7100 saarest

large_c3.jpg

Kaks viimast päeva meie "koduks" olnud alus

large_c4.jpg

Vaade mäe otsast

large_c5.jpg

Eesti Keipoisu märts 2011

Kirjutas Lon Rider 18:26 Sildid Philippines Tagged el nido Kommentaarid (0)

Tour A

26 °C

Tänaseks valisin välja tuuri A ehk 700 peso ( 16 USD ) eest mõned laguunid, paar randa ning lõunasöök.
Grupis oli meid kaheksa pluss kaks meeskonnaliiget.
Ega siin midagi väga pikalt pajatada pole – kava kohaselt päev ka välja nägi. Alguses kolm laguuni – väike, suur ja salajane ( kuhu tuli läbi ca. ruutmeetrise ava ronida ), siis kosutav lõunasöök, taaskord snorgeldamist ning lõpuks ühes rannas vedelemine. Ehk nagu üks meeskonnaliikmetest ütles, saame lõpuks ka pisut riläksida. Justnagu päev oleks mõistagi ülimalt pingeline ja toimekas olnud.
Kella üheksast hiivasime ankru ning viiest olima tagasi ehk klassikaline üheksast viieni päev koos rohkete muuvidega.
Kuna veetrippide vastu pole mul mitte kunagi mitte midagi olnud ( osalt ehk ka horoskoobi mõjutustel ), siis võtsin homseks teise kogu päeva kestva tuuri ehk variant C.
Põhimõtteliselt peaks homne päev niisama pingeline tulema. Niimoodi võib kurat stress tekkida.
Lõppu mõned tänased pildid.

large_tour11.jpg

large_tour21.jpg

large_tour31.jpg

large_tour61.jpg

large_tour51.jpg

large_tour41.jpg

Viimasel pildil El Nido väikeküla. Mingite andmete järgi on elanikke 30 000 ent kuulge - ärge palun enam peale võtke.

Kirjutas Lon Rider 18:58 Sildid Philippines Tagged el nido Kommentaarid (0)

Tsikken buss

26 °C

Puerto Princesa´st väljub El Nido poole kolm suurt bussi päevas ehk hommikul kell 05.00, 07.00 ja 09.00 . Lisaks neile kaks minivan´i mäletamist mööda kell pool kaheksa ja üksteist hommikul. Suure bussi ehk klassikalise kanabussi ( inimesed, kanad, muud koduloomad, riisikotid segamini ) hind oli 350 peso´t ( u. 8 USD ) ja minivan´i oma 700. Mõtlesin et fakit, kuna hinnas on päris suur vahe – teen kohalike oludega tutvust ning lähen kella seitsmese suure bussiga.

large_poe61.jpg

El ticketo

Arvestades aga et juba peale nelja läks uni ära, siis vaatasin et jõuan isegi viiese peale ning suundusin bussijaama. Kuna aga külalistemaja perenaine magas, kedagi muud ka poole viie ajal näha polnud, tuli pisut üle kahemeetrise oradega varustatud ja seestpoolt tabaga lukus oleva värava üle ronida.

large_poe1.jpg

Veelkordne kinnitus et väravad ja tabalukud on inimeste takistamiseks

Eks perenaine võis ju hommikul imestada et kuhu see eestlane haihtunud on – õhtul läks igaljuhul koos teistega magama.
Buss tegi haruldase lükke siinsete laiuskraadide kohta ning väljus viis minutit varem kui õige aeg ent peale ma jõudsin. Väljas oli veel pime ning kerget vihmas tibutas. Kanasid-kukkesid näha polnud ent nad olid veel kerges shokis nagu pärast välja tuli.
Lisaks juhile oli ekipaazis veel kaks „võlli“ kes müüsid pileteid, aitasid tavaari katusele tõsta ning korjasid tee äärest inimesi peale.
Ilma mingi varjatud sarkasmita peab ütlema et buss oli kohalikus mõistes kiire, sest 269 km läbimisele kulus ainult kuus tundi. Selle sees oli pooletunnine söögipaus ning viimased ca. 50 km möödusid mööda auklist kruusateed sõites mil kiirus väga suur polnud.
Buss ise oli suht ok, punasest nahast istmed ja muud peensused. Õhuvahetus oli manuaalne ehk vajadusel aknad-uksed lahti.

large_poe2.jpg

El busso

large_poe3.jpg

Kuked said oma kohmetusest peatselt üle ning rapsutanud kastis sulgesid, lõid kell 06.24 esmakordselt laulu lahti. Peale seda oli neil pidevalt sõna sekka öelda.

large_poe4.jpg

Kuked kastis

Kohal olime seega üheteist paiku ning öömaja otsides küsis esimene koht 3500 peso´t ( 80 USD ) ja mitmed järgmised olid full, full, full. Mõtlesin et mis toimub ent peale väikest otsimist leidsin siiski suht ok toa 400 peso ( 9 USD ) eest.
El Nido on koht kuhu kahvanäod tulevad peamiselt kohalike väikesaarte ja nende randade pärast. Peamiselt pakutakse nelja erinevat tuuri ehk A, B, C ja D. Olenavalt tuurist kestavad need kas hommiku kella üheksast pärastlõuna kolme või viieni ning hõlmavad vähemalt viite erinevat peatust + ujumine/peesitamine + snorgeldamine + lõuna hinna sees.
Tuuripakkujaid on julgelt üle paarikümne ent taaskord ninaga õhku tõmmates haises kohutavalt. Kartellikokkuleppe järele nimelt. Kõigil hinnad samad, peso pealt. Variant A 700 pesot, B 800, C 900 ja D 700 pesot.
Sama nagu eesti kütusemüüjate puhul ehk näiliselt on konkurents ent kõigi hinnad samad. Neste veel teinekord põhjendab hinnatõusu et „ konkurentsis püsimiseks olime sunnitud hinda tõstma „ . Eks mingi loogika on siin kindlasti ka olemas.
Järgnevad kaks päeva saavadki tõenäoliselt päris tihedad olema kuna vähemalt homme lähen ühele tuurile ja kui jõudu on, siis ülehomme teisele.

large_poe51.jpg

Riis maitseb endiselt, seekord sealihaga - mäletamist mööda 47 peso´t ehk dollar

Siit lahkumine oli algselt pisut teistmoodi plaanitud ehk laevareis marsruudil El Nido - Manila ent nüüdse kava järgi olen sunnitud siiski Puerto Princesa´sse tagasi sõitma ja sealt pealinna lendama kuigi ka siinselt, kohalikult väikelennuväljalt saaks. Siinne lennuhind on siiski suht soolane.

Kirjutas Lon Rider 17:32 Sildid Philippines Tagged el nido Kommentaarid (0)

Filipiinide kauneim linnake

24 °C

Üks Läänemere äärne väikerahvas armastab toonitada et " kaunidus/ilu on vaataja silmis ".
Puerto Princesa kohta ütleb Piibel et tegu on riigi kaunima linnaga. Palju rohelisust, prügist puhas jne.
Noh ... tuleb nentida et enam ma selliste kavalate müügijuttude õnge pole läinud.
Ega linnal midagi viga pole ent mingit erakordset, pedantset puhtust võib siiski kuskilt mujalt otsima minna. Rohelisust on siiski piisavalt, ranna-äärne promenaad lausa väga heas korras ning inimesed toredad - seega mõnda aega võib siin peatuda.

large_puerto2.jpg

Peamised liiklusvahendid on sarnaselt Boracay saarele tricycle ehk külgkorviga mootorratas ent päris palju on ka mini-jeepney´sid millest allpool paar pilti. Konkreetse puhul on tegu ühe rullnoxi poolt tuunitud sõiduvahendiga nimega "Alfred" :

large_puerto4.jpg

large_puerto5.jpg

Sarnasust Boracay saarega on vähemalt veel selleski osas et töökuulutusi on päris arvukalt tänaval jalutades silma hakanud. Ei oska küll öelda, palju meesnõudepesija ( just meest kuulutuses nõuti - ehk oli pedebaar ) kuupalk ka on ent tööd oleks.
Teisest küljest võid kuulutuse kaudu endale ka kuke hankida:

large_puerto6.jpg

Järsku üks võitluskukk, Sir ?

Täna rannapromenaadile jalutades sain tunnikese aega kuluma kohalike korrakaitsjate ühisüritust vaadates. Jäi arusaamatuks, mida me tähistasime kesk kolmapäeva päeva ent nii armee, laevastiku, politsei kui päästeameti üksused olid piduehteis. Langevarjureid visati alla, mängiti pilli, demonstreeriti varustust janiiedasi.
Veel sekund ning pisikese valearvestuse teinud langevarjur leiab end pealtvaatajate embusest:

large_puerto31.jpg

" Kandke mind oma kätel, rahvas ! "

Äärmiselt heatasemeline nii muusikalise poole pealt kui nn. lavaliikumise osas oli kohaliku mereväe puhkpilliorkester kes paarikümne mängitud minutiga jõudis nii mõnegi päris ootamatu palaga maha saada, nagu näiteks avaloona esitusele tulnud ... :

large_poerto1.jpg

Europe " The Final Countdown "

Hotellas kus peatun, pole ma mitte esimene eestlane maailma ajaloo jooksul. Suures maailmakaardis mis seina peal, oli juba ennegi üks värviline nõel Eesti kohal olemas ning süü selgus õige pea. Tõsi, üks meist kahest rändurist on pisut purjus ( olnud ) kuna vähemalt mul on neist varesejalgadest arusaamisega pisikesi raskusi :

large_poerto2.jpg

Eesti keel ? Rootsi ? Norra ? Taani ?

Homme hommikul panen aga ühe oma selle nädala kahest litakast mis peaks pärastlõunaks mind looduskaunisse El Nido väikekülla viima.
Eks näeb, mis saama hakkab.

Kirjutas Lon Rider 19:53 Sildid Philippines Tagged puerto princesa Kommentaarid (0)

Tahan lennata aga mitte eriti kõrgelt

24 °C

Urbekuu esimene oli päevaks mil väikesaarega hüvasti jätsin ning oma tagumendi viimast korda paati vedasin et Panay saarele ja sealt juba bussiga edasi Kalibo´sse sõita.

large_bo1.jpg

Ankur üles ja menoksi

Õnneks oli vähemalt niipalju mõistust et võtsin mikro suure jeepney asemel ning see tee peal peatusi ei teinud. Kohal olin tund aega varem ning lennule registreerimine möödus viperusteta. Päike säras võrreldes eelmise kahe päevaga, seega oleks veel võinud suvitada küll.
Midagi allakirjutanud taandarengust näitab seegi et ainuke raamat, mille kuskilt olin kaasa haaranud ning veel lugemist ootas oli Candace Bushnell´i soomekeelne Sinkkuelämää ehk Seks ja Linn. Raamat raamatuks ent kahe lennu jooksul seda neelanuna võin öelda et täitsa loetav kirjatükk ju. Kuhu maailm küll niimoodi jõuab, ei tea.
Manilas tuli lennukit vahetada ehk tegin pealinna lennujaamadega teistkordselt tutvust linna ennast veel nägemata. Veel nädal.
Kuna raamat oli hea, möödus ka teine pisut üle tunnine lend kiiresti. Puerto Princesa aeroporto´s oma isikuandmeid kirja pannes ( igas lennujaamas pead end kausta ära registreerima - loogikaga on vähe seost ) kohtasin ühte eesti soost ränduritepaari. Olid oma pooleteistkuust Filipiinide reisi realiseerimas ning tulid sama lennuga pealinnast millega minagi.
Kui Kalibo´lt lahkudes säras päike, võttis Puerto Princesa reisijad kerge vihmasabinaga vastu. Pärast kohalikega rääkides ütlesid nad et viimased kaks päeva on kui Esterin perseestä vihma tulnud ehk palju ja vahet pidamata.

large_bo2.jpg

Kalibo ...

large_bo3.jpg

... ja Puerto Princesa

Lennujaamast välja saades tekkis kerge deja vu Kuuba tripiga kus ka mõttetu mees sai ennast vähemalt pisikese aja rock star´ina tunda. Samaväärselt Kariibi mere saareriigiga oli terminalist väljudes majutuse, transpordi, tõenäoliselt ka iseenda pakkujaid hulgim ning müügitöö täispööretel käimas. Ma murdsin siiski end sellest rindest läbi kuna olin internetist ühe majutusasutuse välja vaadanud.

large_bo4.jpg

Wanna be a rock star ?

Kõndisin kohale ning võtsin toa ära. Kerge koju tagasituleku aklimatiseerumine on juba pihta hakanud sest lisaks ühele kanadalasele olid kõik hotella elanikud kas soomlased või venelased.
Pisut nendega vennastunud, läksin linna kondama.
Nagu mul selle reisi jooksul traditsiooniks on saanud, olen kõik teisipäeva õhtud pühendanud kohaliku tippmoega tutvumisele ning erandiks polnud ka eilne õhtu. Keskväljakul toimunud ürituse nimi oli Fashion for Nature ning nagu nimest järeldada võib - oli teema paljuski loodusega seotud. Ütleme nii et eri disainerite toodangut jälgides sai korduvalt tarzan-boy kostüümiga tutvust tehtud.
Ürituse organiseeris muide kohalik JCI filiaal ehk siinkohal tervitused Rapla JCI tugirakukesele ehk Ursulale ja Pillele ja Egonile nüüd vähemalt.

Kirjutas Lon Rider 18:28 Sildid Philippines Tagged puerto princesa Kommentaarid (0)

(Sissekanded 31 - 37. Kokku 37) Eelmine « Lehekülg 1 2 3 [4]