Iga inimene meist elab omas mullis ja ma pole mingi erand.
Turvaline keskkond turvaliste valikutega, väikene inimene oma väikeste rõõmudega.
Aeg-ajalt on kombeks aga ennast pisut ärgitada ning teatud pingeridasid koostama hakata. Haaravad need siis mineviku naisi, peetud autusid, kollektsioonist leiduvate veinipudelite aastakäike, hobisid, elu tipp-hetki, ärajoodud alkoholimäärasid, ärajoomata jäänud alkoholimäärasid või mida iganes – on konkreetselt selle hetke valik.
Ka mul on omad listid. Väikesed pingeread millest ainult ise aimu oman, milledesse olude sunnil aeg-ajalt muudatusi teen ning muidu toimetan.
Riikide kohta pole ma adekvaatset pingerida suutnud ritta seada sest riik tervikuna on väga laialivalguv nähtus seda enam et mulle on praktiliselt kõikjal meeldinud. Võib-olla on see seotud roosade prillidega mis ees helgivad, üritades vaid positiivset konkreetsest sihtkohamaast kaasa haarata, võib-olla on asi milleski muus.
Linnadega on asi teine. Uude linna saabudes ninaga õhku vedades saad koheselt aimu, kas sul on selle kohaga midagi ühist või lähevad teed viivitamatult lahku.
Sama asi on ka inimestega üldisemalt.
Ja kui juba sümpaatia on tekkinud, ei maksa seejärel muidugi soovmõtlemist alahinnata – edasi näed sa vaid ja ainult positiivseid külgi konkreetse linna/inimese puhul. Kuni unistused purunevad.
Ent siin oleks minu linnade top 3:
1.Kuala Lumpur
Olen veelgi seda meelt et tegu on mu lemmiklinnaga, olgugi et olen seal vaid korra elus viibinud. Mõistagi pole midagi lihtsamat kui oma luulud põrmustada ning seda üritangi homse kohalelennu abil teha ent vähemalt seni püsib ta listi esimesel real.
Paljud on küsinud et mis seal niivõrd erilist on, linn nagu linn ikka, mitte midagi harukordset, pigem mõttetu koht. Võimalik.
Samas on mul aga siiani silme ees viie aasta tagune periood, mil mõtlesin linnas öö või paar mööda saata ent olin siis veel ühe päeva. Ja veel ühe. Ja veel.
Inimesed on need kes konkreetse koha aura kujundavad ning see mind tõenäoliselt võluski. Elasin ma ühes hiinalinna urkas ent pärastlõunasel-õhtusel ajal, mil kuumus järgi andis, ringi tatsates ei võinud olla nautimata inimeste positiivsusest.
Tõenäoliselt võtsin kogu linnasoldud perioodil peale ning kaineks kordagi ei saanudki, et sellised muljed kujunesid ent ausalt öeldes ajab ennastki siiamaani imestama, miks just seda linna suurimaks lemmikuks pean.
2.St.Petersburg
Kui Kuala Lumpur`i puhul olen ka ise oma terves mõistuses kahtlema hakanud et mis toimub, siis Peterburi puhul on asi selge. Mäletamist mööda olen sealsete linnamüüride vahel viibinud korda viis ning kui seda viisakeberniiti ent eelkõige üle mõistuse pikka sõiduautode järjekorda idapiiril poleks – oleks neid kordi veelgi rohkem.
Kuus miljonit elanikku ( neist kindlalt üle miljoni sensuaalse naise ), rohkem kui 160 teatrit, muljetavaldav kogus kinosid – kontserdisaale, kaunis arhidektuur, öised ülestõstetud sillad, rohked salajased patupesad, lähim linn Maarjamaale kus elu katkematult 24h ööpäevas käib – nimekirja võiks lõpmatuseni jätkata. Kui ühe kolmanda koha linna puhul tundsin tänaval seistes kuidas majandus mu ümber kasvab, siis Peterburi puhul seisad kesklinna tänavanurgal ning tajud kuidas kultuurilained su pea kohal kokku löövad.
Kaunis linn, kaunid naised – need 2 faktorit on ühe GEPi ( goriatshi estonski paren ) jaoks piisavad.
3.Panama City & Shanghai
Kuni käesoleva reisini oli Panama kindel kolmas ent nüüd toimusid muutused. Samas ei tahaks ma ühte praegu veel teisele eelistama hakata ning seetõttu tulebki kaks pronksmedalit välja anda.
Panama City´s veedetud periood oli super. Meeldejäävaks tegi selle perioodi mõistagi üks isiklik afäär ent ka linn ise oli meeletult hea vibe´ga. Rohked pilvelõhkujad, moderne kesklinna rajoon, vähemmoderne vanalinna osa kuhu uitama suundudes heatahtlikud kohalikud kahvanäole kõri läbitõmbamise märki hoiatuseks näitasid ning ta ainuke kord oma ränduriretkede jooksul tagasi pööras, võrratu kanalikompleks, kirev ööelu. Ainult positiivsed mälestused. Ainult positiivsed.
Ja siis Shanghai.
Nagu blogis kirjutasin, on tegu nii ameerikaga kui võimalik ning vanast traditsioonilisest Hiina´st oleme kaugel ent mulle meeldis. Meeldis esimest hetkest peale kui JW Marriott´i hotellist ingliskeelse linnakaardi pommisin ning seda realiseerima asusin. Shanghai oli see linn kus tänaval seistes tundsid kuidas majandus su ümber kasvab ning peab paras ullike olema, paigutamaks tulevase maailma tähtsaima finantskeskuse mõnele teisele laiuskraadile. Ringiliikumine on kerge, keelega saab edukalt hakkama ning minu arvamuse kohaselt elavad linnas riigi viisakaimad hiinlased.
Eesti annab oma 12 punkti Shanghaile.
Pingereast leiame veel sellised linnad nagu Sarajevo, Krakow, Minsk, Havanna, Tirana, Rockhampton (AUS). Viimasest tõsi käis nüüd üleujutus üle ning ma pole kindel palju sealsest mõnusast aurast enam järgi on.
Ja muidugi Rapla.
Kodukoha patrioodina ei ole lihtsalt muud võimalust ent asi pole pelgalt selles.
Linnaelanike arvult on tegu mõistagi naljanumbriga ( kambodzalased paigutaks kõik ca. 6200 elanikku ühte mikrobussi ära ) ent see on pigem Eesti riigi probleem kui ka Mõisaküla linna tiitlit kannab.
Rapla on mõnus väike linnake kus kõik tunnevad kõiki, kõik panevad kõiki ning ükski saladus ei jää saladuseks.